Początki Laboratorium Tworzyw Sztucznych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej sięgają roku 1968, kiedy założony został Zakład Tworzyw Sztucznych, przemianowany później na Laboratorium Tworzyw Sztucznych. Początkowo Laboratorium działało w obrębie Katedry Technologii Metali powstałej w listopadzie 1945 roku. Założycielem i kierownikiem Zakładu, a potem Laboratorium do 1997 był doc. dr inż. Jan Kośmider . W tym czasie w skład zespołu wchodziło w różnych okresach jeden lub dwóch pracowników naukowo - dydaktycznych oraz jeden lub dwóch pracowników technicznych (inż. Bogdana Chamska oraz inż. Andrzej Bielański).
Działalność naukowo-dydaktyczna
Działalność naukowo-dydaktyczna w latach 1968-1997 skupiła się na wybranych metodach przetwórstwa przygotowawczego, formującego oraz obróbki wykończeniowej tworzyw sztucznych. W formowaniu wtryskowym prowadzono badania nad wpływem parametrów formowania na właściwości kształtek, zwłaszcza z tworzyw konstrukcyjnych i spienionych. Prace prowadzone były w pełny zakresie - od projektowania kształtek, poprzez konstrukcję form, opracowanie procesów technologicznych do wykonania serii informacyjnych. Wykonywano formy do dużych serii wyrobów z laminatów poliestrowo- i epoksydowo-szklanych. Laboratorium prowadziło badania nad syntezą zastosowaniem spoiw odlewniczych do iniekcyjnego zestalania i uszczelniania gruntów. Synteza spoiw odlewniczych koncentrowała się głównie na żywicach fenolowo-formaldehydowych do otaczania piasku na gorąco w celu wykonania form skorupowych i technologii gorących rdzennic. Wdrożono do produkcji w skali wielkoprzemysłowej spoiwa nowolakowe, rezolowe i krezolowe, a także opatentowano metodę klejenia na gorąco rdzeni skorupowych.
Opatentowano i wdrożono zespolone utwardzacze żeli krzemionkowych do iniekcji geotechnicznych w celu zestalania i uszczelniania gruntów, rozwinięte również na potrzeby odlewnictwa jako utwardzacze i środki spieniające do ciekłych mas samoutwardzalnych ze szkłem wodnym. Rozwiązania opracowane w Laboratorium wykorzystywano m.in. w trakcie budowy warszawskiego metra.
Pracownicy Laboratorium zajmowali się również zastosowaniem tworzyw sztucznych w niekonwencjonalnych źródłach energii (kolektorach słonecznych, elektrowniach wiatrowych).
Pracownicy Laboratorium są autorami lub współautorami wielu publikacji (p. zakładka PUBLIKACJE), patentów oraz prac niepublikowanych (znaczna ich część związana jest z wdrożeniami spoiw odlewniczych). Doc. dr inż. Jan Kośmider jest współautorem książki "Preparatyka tworzyw sztucznych" wyd. PWT, Warszawa 1961 r.
Docent Kośmider pełnił funkcje: prodziekana Wydziału Mechanicznego (1969-1973), dyrektora Pionu ds. Studenckich (1973-1975), pełnomocnika Rektora (1975-1978) oraz dyrektora Filii w Jeleniej Górze (1985-1990).